341335416_1025580458822433_3174982958792934309_n

Ciąża a treningi

Trening kobiet w ciąży — jak ćwiczyć bezpiecznie i efektywnie?

Właściwie przeprowadzony trening może przynieść wiele korzyści zarówno dla mamy, jak i dla rozwijającego się dziecka. Na co jednak należy zwrócić uwagę przed jego rozpoczęciem?

1️⃣ Konsultacja z lekarzem — przed rozpoczęciem treningów siłowych w ciąży warto skonsultować się z lekarzem lub położną. To ważne, aby dowiedzieć się, czy nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń — które z nich można wykonywać, a także, których należy unikać.

2️⃣ Trening pod okiem specjalisty — warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera personalnego, który dobierze odpowiednie ćwiczenia dostosowane do Twojego stanu zdrowia i ciąży. Trening siłowy w ciąży może być bezpieczny i skuteczny, jeśli jest przemyślany i dostosowany do Twoich potrzeb.

3️⃣ Unikaj ćwiczeń leżących na plecach — ćwiczenia wykonywane w pozycji leżącej na plecach powinny być unikane po pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ mogą one wpływać na przepływ krwi i utrudniać dopływ tlenu do płodu.

4️⃣ Unikaj ćwiczeń z nadmiernym obciążeniem — ciąża wpływa na nasze ciało, a wraz z nią rośnie obciążenie na kręgosłup i stawy. Dlatego warto skupić się na treningach z lekkimi hantlami, gumami oporowymi czy własnym ciężarem ciała.

5️⃣ Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu — przed rozpoczęciem treningu siłowego warto zadbać o odpowiednie rozgrzanie mięśni, co pozwoli uniknąć kontuzji. Po treningu warto poświęcić kilka minut na rozciąganie, co pomoże zminimalizować ból mięśni i uelastycznić ciało.

Zapraszamy na treningi do nas wszystkie przyszłe mamy 💪👶